Yaşlı Köpeklerde Görülen Hastalıklar

17.08.2019
412
A+
A-
Yaşlı Köpeklerde Görülen Hastalıklar

Yaşlanma durumu yalnızca bizim için değil, köpekler için de tamamen doğal olan yaşamsal bir faktördür. Bir köpek dokuz yaşını geçmişse yaşlı olarak görülür. Yaşlanma durumu küçük ırklarda daha geç gerçekleşirken büyük ırklarda daha erken gerçekleşmektedir. Fakat yine de sonuç hep aynıdır, hiçbir canlı yaşlanma durumundan kaçamaz.

      Köpekler yaşlılık dönemlerine girdikleri zaman Alzheimer gibi ciddi hastalıklar başta olmak üzere birçok rahatsızlık yaşayabilir. Bu normal bir durumdur. Yaşlı bir köpeğiniz varsa her zaman dikkatli olmalı, ona çok iyi bakmalısınız. Çünkü bir o yana bir bu yana koşan küçük sevimli köpeğiniz artık yorgun ve dinlenmek istiyor.

      Artrit hastalığı bir eklem rahatsızlığıdır ve yaşlı köpeklerde yaygın olarak görülür. Böbrek hastalığı, körlük, sağırlık, kanser, obezite sorunu, bilişsel kökenli işlev bozukluğu gibi rahatsızlıklar da yaşlı köpeklerde çok rastlanan hastalık türleri olarak bilinir.

      Bu hastalıkların her biri için erken teşhis önemlidir. Yaşlılık döneminde oluşabilecek hastalıklardan kaçamazsınız fakat şiddetini azaltmak için çeşitli önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler hakkındaki en güvenilir bilgileri ise size veteriner verecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.