Yavru Köpek Bakımı

07.08.2019
900
A+
A-
Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpekler tıpkı bebekler gibidir ve bakımı özen gerektiren ve sorumluluk isteyen bir iştir. Ancak aynı zamanda sizi mutlu edecek ve eğlenmenizi sağlayacak bir sorumluluktur. Yavru bakımı hakkında yeterli bilgi sahibi olmanız hem yavru hem de sizin açınızdan her şeyi kolaylaştıracaktır. Yavrunun bakımının doğru bir şekilde yapılması köpeğin gelişimi, psikolojisi ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sahiplerin yavru köpek bakımı hakkında yeterli donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Yavru Köpek Beslenmesi

 Köpeğiniz 6 Haftalık olana kadar anne sütü ile beslenmelidir, eğer annesi yoksa veterinerinize başvurup, sıvı mamalar hakkında bilgi almalısınız. Normal sütle beslemek doğru değildir.

 6-12 Hafta: Büyüyen yavru köpekler, normal gelişim için beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak formüle edilmiş bir diyet olan köpek maması ile beslenmelidir. Yetişkin maması ve insan yiyecekleri yavru köpekler için uygun değildir. Günde dört beslenme, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle yeterlidir.

 3-6 Ay: Bu dönemde besleme sıklığınızı günde üçe düşürmelisiniz. Eğer köpeğiniz aktif ve hareketliyse bu sıklıkta beslemeye devam edebilirisiniz.

 6-12 Ay: Günde iki kere beslemek yeterli olacaktır. Enerji gereksinimleri bebeklik sürecinin bitimine doğru azalır.  Bu dönemde köpeğinizin ırkına göre yetişkin mamasına geçiş yapmalısınız.

Yavru Köpek Temizliği

 Günlük banyo yavru köpekler için gerekli değildir. Kaliteli bir şampuan ile ayda bir kez yıkamanız yeterli olacaktır.  Köpek yavruları 8 haftalıkken yıkanmaya başlayabilir, fakat gerekmedikçe yavruyu yıkamayın. Fazla banyo yaptırmak köpeğinizin tüylerine ve cildine zarar verebilir.

 Yavrunun patilerine ve tırnaklarına da bakım yapmalısınız. Aynı zamanda köpeğinizi düzenli olarak nazikçe taramanız yavrunun tüy ve cilt bakımı için önemlidir.

Yavru Köpek  Eğitimi

 Yavru köpekler etrafını ve sizi tanımaya başlar başlamaz minik dostunuzu eğitmeye başlamalısınız. Tuvalet eğitimi ve itaat köpeğinizle sağlıklı bir ilişki kurmanız açısından oldukça önemlidir. Köpeğinize eğitim verirken bir eğitici videolardan veya köpek eğitimi kitaplarından faydalanmanız, doğru teknik ve yöntemler ile kısa sürede köpeğinize eğitim vermenizi sağlar. Eğer kendi kendinize köpeğinize eğitim veremeyeceğinizi düşünüyorsanız eğitim sürecinde bir eğitmenden yardım almalısınız. Aksi taktirde yanlış eğitim köpeğinizde davranış bozukluklarına neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kerem dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  2. Umut dedi ki:

    teşekkürler