Yavru Köpek Mamasından Yetişkin Mamasına Geçiş

03.08.2019
1.629
A+
A-
Yavru Köpek Mamasından Yetişkin Mamasına Geçiş

Yavru köpek maması, özellikle yavruların güçlü ve sağlıklı büyümeleri için ihtiyaç duydukları beslenmeyi vermek için formüle edilmiş mamalardır. Ancak bir köpek yavrusu yeterince büyüdüğünde yavru köpek mamasından yetişkin mamasına geçiş yapmalıdır. Bunun nedeni, kalori ve protein gereksinimlerinin yetişkin köpeklerde yavru köpeklere kıyasla çok farklı olmasıdır. Geçiş dönemindeki en önemli nokta, geçiş dönemini iyi belirlemek ve bu dönemi köpeğinizi hasta etmeyecek şekilde tamamlamaktır.

Geçiş Dönemine Karar Verme
Köpeğiniz yaklaşık bir yaşındayken yemek geçişini düşünün. Genel bir kural olarak, çoğu köpek yaklaşık bir yaşlarındayken yavru köpek mamasından ve yetişkin mamasına geçmelidir. Bu, çoğu köpek tam yetişkin büyüklüğüne ulaştığında ve artık büyümeyi desteklemek için büyük miktarda kaloriye ihtiyaç duymamasıdır. Köpeğinizin yemeğini bir yaşındayken değiştirmek genel bir kuraldır. Diğer faktörlere bağlı olarak, köpeğinizin ilk doğum gününden birkaç ay önce veya birkaç ay sonra geçiş yapması gerekebilir. Yavru köpeğinizi erkenden yetişkin köpek mamasına geçirmenizin en yaygın nedeni, çok fazla kilo alması veya kısırlaştırılmış olması olabilir. Kısırlaştırma işleminden birkaç ay sonra yetişkin köpek mamasına geçmek isteyebilirsiniz. Geçiş dönemine karar verirken köpeğinizin cinsini göz önünde bulundurun. Büyük köpek ırkları küçük köpek ırklarına göre büyümelerini daha uzun sürede tamamlar.

Yiyecekleri Kademeli Olarak Değiştirme
Köpeğinizin yemeğini yavru köpek mamasından yetişkin mamasına geçirmeye karar verdikten sonra, köpeğinize uygun bir yetişkin maması bulmanız gerekecektir. Yetişkin maması seçmenin en kolay yolu, veteriner hekiminize danışmaktır. Dışarıda o kadar çok seçenek var ki, küçük bir rehberlik olmadan seçenekler arasında kaybolabilirsiniz ve mama seçimi oldukça zorlu bir hal alabilir. Yetişkinlere yönelik yemek seçenekleri veteriner hekiminize danışırken, bütçeniz ve köpek maması için ne kadar para ödeyebileceğiniz konusunda dürüst olun. Veteriner hekiminiz size bütçenize uygun birkaç mama markası önerebilir.

Yetişkin yemeklerine yavaş yavaş geçiş yapmalısınız. Köpeğinizin mamasını aniden değiştirmeye çalışırsanız, farklı bir yiyeceği sindirebilecek bakteri eksikliği nedeniyle hastalanabilir. Bunu aklınızda tutarak, bir hafta boyunca her öğün için biraz daha fazla yeni yiyecek ve biraz daha az eski yiyecek ekleyerek köpeğinizin yiyeceklerini yavaş yavaş değiştirmeniz gerekecektir.

Mama geçişi dönemini hızlandırmaya çalışmayın aksine uzun tutun. Genellikle mama geçiş süresi bir haftadır, fakat bu durum bazen daha uzun sürebilir. Köpeğiniz yeni yemeğini sindirmekte zorlanıyorsa, temposu yavaşlatın. Yeni yiyeceğin daha azını önceki yiyeceğine karıştırın ve geçişle ilerlemeden önce karışımı kolayca sindirene kadar bekleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Deniz dedi ki:

  teşekkürler

 2. Hasan dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 3. Nevzat dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler var

 4. Muhammed Talha dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 5. arzu dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 6. Mehmet Akif dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 7. Yunus dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun

 8. Nurullah dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler

 9. Bal dedi ki:

  faydalı bilgiler saolun