Yavru Köpeklerde Beslenme

03.08.2019
809
A+
A-
Yavru Köpeklerde Beslenme

Yavru köpeklerle yetişkin köpeklere göre daha hassas ve daha dikkatli ilgilenilmesi gerekir. Çünkü yavruyken köpekler daha fazla hastalanmaya ve daha sık aralıklarla beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bir yavru köpek sahibiyseniz, minik dostunuzun sağlığı için birçok önemli konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Yavru köpeklerde beslenme, yavru köpek mamaları, yavru köpeklerde besleme sıklığı gibi konular yavru köpeğininiz hayatı açısından büyük bir öneme sahiptir.

Beslenme
İlk 6 Hafta: Bu süreç yavru köpeğin sindirim sisteminin oluşması ve diğer organlarının gelişimi için çok önemli bir süreçtir, eğer yavru köpeğin annesi varsa ilk 6 haftada anneden ayırmamanız tavsiye edilir. Annesi yoksa onu özel biberonlar yardımıyla süt ile beslemelisiniz. Bu süreçte yavru acıktıkça 2 saate bir az miktarlarda 45 derecelik açıda tutarak besleme yapmalısınız.


6-12 hafta: Bu süreçte günde 4 kez beslemeniz önerilir. Bu dönemde anne sütünden kesilen yavruya kuru mama vermeye başlanmalı ve mamayı daha rahat tüketebilmesi için mamayı ıslatsbilirisiniz.
13-hafta-6 ay: Günde 3 defa besleme yapabilirsiniz. 2-3 aylıktan sonra köpeğinizin mamasını ıslatmanıza gerek yoktur.
6 aydan sonra: Günde 2 defa sabah- akşam besleme yapmalısınız.

Mama Seçimi
Petshoplarda, veterinerlerde satılan birçok farklı marka ve kalitede yavru köpek mamaları bulunmaktadır. Fakat yavru köpek mama seçimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır, çünkü seçeceğiniz mama boyutu yavrunun çiğneyebileceği büyüklükte olmalıdır. Mama seçerken bir veterinerden yardım alabilirsiniz. Seçeceğiniz mamanın kaliteli, güvenilir ve vitamin, mineral, kalsiyum bakımından zengin olmasına özen gösteriniz.

Nelere Dikkat Edilmeli
Köpeğinize ev yemekleri vermeniz uzman kişiler tarafından tavsiye edilmez.
Köpeğinize hazırladığınız mamalar artık mama olmamalı, her besleme zamanı için yeniden mama hazırlamalısınız. ( Sıvı gıda ile beslendiği dönemde)
Sıcak yaz günlerinde kuru köpek mamaları bile bozulabilir bu nedenle mamaları kontrol etmelisiniz.
Vereceğiniz mamanın miktarı aldığınız mama paketinin arkasındaki talimatlarda bulunmaktadır. Yavru köpek beslemesi paket arkasındaki talimatlara göre yapılmalıdır çünkü, bu oranlar her markada değişebilmektedir.
Yediği yemeğin kalitesi, bağışıklık sisteminin ne kadar iyi gelişeceğini ve dolayısıyla ne kadar sağlıklı olacağını belirler. En pahalı marka köpek maması yemek almak zorunda değilsiniz, ancak alabileceğiniz en iyi mamaları almayı tercih edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Cem dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler

  2. Zeki dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  3. Muhammed Enes dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun