Yavru Tavşan Bakımı

13.04.2020
1.724
A+
A-
Yavru Tavşan Bakımı

Birçok canlı gibi tavşanlarda, erken dönemlerde yetişkin tavşanlara oranla daha hassas ve bakıma daha muhtaçtır. Tavşanlar, bu dönemde sık sık hastalıklara yakalanabilirler.  Bunun yanında; yavru tavşanlar yetişkinlere göre daha sevecen, hareketli ve sevgiye muhtaçtırlar. Bu sebepten ötürü, yavru tavşan beslerken, onlarla ilgilenirken daha hassas ve dikkatli olmanız gerekmektedir.

Yavru Tavşan Bakımı

                Yavru tavşan bakımı oldukça özen isteyen bir konudur. Öncelikle, bakımını üstlendiğiniz tavşan için bir barınak edinmeniz gerekmektedir. Yeterli büyüklükteki bir tavşan kafesi edinmelisiniz.  Birçok kişi, tavşan için kafes alma ihtiyacı duymaz ve kartonda beslemek yeterli olur kanısındadır fakat bu düşünce oldukça yanlıştır. Tavşanı kartonda beslemek, tavşanın ruh ve beden sağlı için oldukça zararlıdır. Kutuda tavşan beslemek, tavşanın ayaklarının sürekli ıslanmasına neden olacak ve bu durumda bitlenme gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkacaktır. Bunun yanında, idrarına basmak zorunda kalan tavşanda kötü bir koku meydana gelir ve bu koku yıkansa dahi çıkmaz ve evinizde istenmeyen bir kokuya neden olmuş olursunuz. Kutuda tavşan beslemek, tavşanınızın psikoloji için de oldukça riskli bir durumdur. Bu durumda, tavşanınızın sizinle duygusal bir bağ kurması zorlaşacak ve kucağınızda yabancılık çekecektir. Bir tavşan kafesi edindiğinizde ise tavşanınız kafesine kısa bir zamanda alışacak ve yuva bilecektir. Bu durum da tavşanınızın davranışlarına kısa bir zamanda yansıyacak ve size adapte olması da kolaylaşacaktır. Bunun yanında, tavşanınız zaman zaman yuvasından kaçmak isteyecektir. Onun kaçmasına izin verin, aksi taktirde korkacak ve yuvasına alışma sürecinde zorluk yaşayacaktır.

Tavşan Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

                Yavru tavşan bakımı, beraberinde çok keyifli anlar da getirir. Yavru tavşanlar, öğrenmeye oldukça meraklıdır; gördükleri her şeye dokunma ve onları yalama eğilimindedirler. Gördükleri her şeyi koklamak ve yalamak isterler. Bu nedenle, evde tavşan besleyenler elektrikli kablo kullanımda oldukça dikkatli olmalıdır. Çünkü yavru tavşanlar, kabloyu tanımak için onları ısırabilirler. Bu durum, tavşanınıza elektrik çarpmasına ve hayatını kaybetmesine neden olabilir. Aynı şekilde; boyalar, spreyler ve temizlik malzemeleri gibi zararlı maddelerin tavşanınızın ulaşamayacağı alanlarda saklamanız oldukça önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.