Yaz Aylarında Köpekleri Serinletmek İçin Tavsiyeler

06.08.2019
581
A+
A-
Yaz Aylarında Köpekleri Serinletmek İçin Tavsiyeler

Biz insanların aksine, köpekler derilerinden terlemezler, vücut ısılarını düşürmek için nefeslerini kullanırlar. Bu yüzden sıcakla baş etmek onlar için daha zordur. Sevimli dostlarımızın serinlemek için biraz yardım almaları gerekir. Köpeklerinize serinlemesi için yardım etmezseniz ve köpeğiniz sıcağa dayanamazsa sıcak çarpması geçirebilir. Sıcak çarpması ciddi hasara veya hatta ölüme neden olabilir. Köpeğinizi hem sıcaktan korumak hem de serinletmek için birçok yöntem var.

 1. Köpeğinizi asla arabada bırakmayın.

Köpeğinizi arabada bırakmak köpeğinize sıcak çarpmasına ve ölmesine bile neden olabilir.

 • Yürüyüş saatlerinize dikkat edin.

Sabahın erken saatlerinde veya günün ilerleyen saatlerinde yürüyün ve saat 11:00 ile 15:00 arasında yürümekten kaçının.

 • Yüzmesine izin verin.

Köpekler suyla oynamayı çok severler yüzmek onlar için hem iyi bir spor hem de serinletici bir yöntemdir. Bahçenize çocuk havuzu almanız  köpeğiniz için yeterli olacaktır.

 • Serinletici ürünlerden yararlanın.

Serinletici ürünler, köpeğinizin vücut ısısını kontrol atına almak veya köpeğinizin bulunduğu ortam ısısını ayarlamak için kullanılan ürünlerdir. Örneğin, serinletici yelek, soğutuculu yatak, soğutucu tasma, klima gibi ürünleri köpeğinizi serinletmek için kullanabilirsiniz.

 • Tıraş ettirin.

Köpeğiniz eğer uzun tüylü bir kürke sahipse yazın sıcakla baş etmek köpeğiniz için ekstra zor hale gelebilir. Bu nedenle köpeğinizin tüylerini yaz aylarında tıraş ettirebilirsiniz. Tıraş ettirmeniz köpeğinizin aşırı ısınmasına engel olacaktır ve köpeğiniz kendini daha kolay serinletecektir.

 • Köpeğinizin kilosunu kontrol atında tutun.

Köpeğinizin kilosu, köpeğinizin sağlığı açısından önemlidir ve aynı zamanda fazla kilolu köpekler sıcaktan çok daha fazla etkilenir.

 • Araba yolculuklarında konfor önemlidir.

Köpeğinizle arabada seyahat etmek zorunda kalırsanız, tüylü arkadaşınızı mümkün olduğunca serin tutmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Köpeğinizin serin kalmasına yardımcı olmak için pencerelerinizi açık tutun veya klimanızı açık tutun. Pencerelerde güneşlik kullanın. Mümkünse arabanızı gölgede park edin bu sayede arabaya bindiğinizde araba daha serin olacak.

 • Köpeğinizin susuz kalmamasına özen gösterin.

Su insanlar kadar köpekler içinde hayati bir ihtiyaçtır ve yaz aylarında köpeklerin de normalden çok daha fazla suya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle su kabının her zaman dolu olduğuna emin olun. Ayrıca dışarı çıkarken köpeğiniz için yanınıza mutlaka su alın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hikmet dedi ki:

  teşekkür