Yeni Arkadaşın Hangisi

11.09.2019
402
A+
A-
Yeni Arkadaşın Hangisi

Kuşlar; tamamen evcilleşmesi mümkün olmasa da evde beslemek için ideal hayvan kategorisine girebilir. Birbirinden farklı türlerde, boyutlarda, renklerde kuş türü bulunmaktadır ve bu kuş türleri, enerjisiyle, sohbetleriyle; sizler için bir arkadaş, bir yoldaş olabilirler. Hemen hemen herkesin evinde muhabbet kuşu beslediği, onları evcilleştirebildiği ve birlikte güzel vakitler geçirebildiği bilinen bir gerçektir fakat muhabbet kuşlarının yanında evde besleyebileceğiniz alternatif birçok kuş türü bulunmaktadır. Bunların en popüler olanını sizler için derledik.

1.Muhabbet Kuşları  

Bunlardan ilki ve en popüler olanı şüphesiz muhabbet kuşlarıdır. Birbirinden farklı renklerde tüylere sahip olmalarına kaşın en yaygın olanı mavi ve yeşil renklerdir. Genellikle, avuç içi boyutlarında gelişimini tamamlar ve daha fazla büyüyemezler. Adından da anlaşıldığı üzere muhabbet etmeyi sevseler de boyutlarından dolayı sesleri çok yüksek çıkmaz. Bu özellikleri, onları evde beslenmek için idealleştirmiştir. Muhabbet kuşlarının bazı özellikleri, insanlarla büyük oranda benzerlik göstermektedir. Yeterli ilgi görmemesi halinde bunalıma girebilir ve suskun bir hale bürünebilir. Aksi durumda ise, neşesini en uzak köşeden hissedebilirsiniz.
 2.Hint Bülbülü 

 Evde beslenecek kuş türlerinin ikincisi ise İspinos ailesinden Hint Bülbülü. Yalnız, bu kuş türünü Muhabbet kuşları gibi evcilleştirmeniz ve bir şeyler öğretebilmeniz imkansızdır. Boyutları küçük olduğundan yüksek sesle ötemezler. Bu özellikleri, evde beslenmesi ideal kuş türleri arasında yer almasını sağlamaktadır. 

3.Sultan Papağanı
  Türkiye’de evde beslenmeye en uygun kuşların başında Muhabbet kuşu yer aldığı gibi, yurt dışında da Sultan papağanı bu sıralamada başta yer alır. Sevimli görüntüsü ve davranışlarıyla hemen kalbinizde ona yer açmak isteyebilirsiniz. Bunun yanında konuşmayı çok severler ve sesleri Muhabbet kuşları ve Hint bülbülüne göre daha fazla çıkar.

4.Kanarya

  Bu kuş, Minik vücudu ve sarı tüyleri ile gördüğünüz ilk anda sizi büyülemeyi başaracaktır. Melodiyi andıran bir ötüşe sahiptir ve ötüşü ile size huzur verecektir. Bunun yanında; bu kuş türü fazla ilgi istemez, kafesinden çıkmaktan hoşlanmaz. Kısacası; küçük çocuklara arkadaş olmak için ideal bir kuş türüdür.
 5.Bengal İspinozu

Bengal ispinozunun İngilizce adı ‘Society Finch’tir. Yani topluluk kelimesi onun yalnız kalmaktan pek haz etmediğini göstermektedir. Evinizde Bengal İspinozu alacaksınız mutlaka yanına bir arkadaş daha almanız gerekmektedir. Bunun yanında boyutları oldukça küçüktür ve sesleri yüksek değildir. Büyük bir kafes aldığınızda rahatça uçabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.